Havyar Nedir Nasıl Tüketilir ?

8 Aralık 2014 Kapalı Yazar: Fatih Sarıtaş

Nasıl Yenir?

Havyar genel olarak zengin yiyeceği olarak bilir. Balık yumurtasının genel ismidir.

Her balığın yumurtasına havyar denir ama her balık yumurtası da yenmez. Havyarlar kalitesine göre isimi de değişmektedir. Dünya üzerinde en kaliteli ve değerli olanı Hazar Denizi’nden çıkartılır. Bu denizde yaşayan mersin balığının yumurtası çıkarılan en değerli havyar türüdür. Rengi siyahtır.

Havyar Nasıl Üretilir ?

Havyar üretmek için ilk olarak balık yakalanır ancak balık öldürülmez balığın karnı açılarak içerisinden yumurtaları yani havyarları alınarak karnı tekrar dikilir bunun amacı bir balıktan 2-3 kez havyar alımını sağlamaktır.

Havyar için zengin yemeği demelerinin nedeni fiyatının çok pahalı olmasıdır. Fiyatı kilogram olarak 1.000 Tl yi geçmektedir. Lokantalarda en pahalı yemekler arasındadır. Tadı güzel olmasa da damak tadına uyumlu olarak yanlarında soslar ile tadı değişmektedir. Ayrıca imparatör yemeği demelerinin sebebi ise İran ve Bizans imparatırlarının sık sık havyar yemesinden kaynaklanmaktadır.

Havyar en çok Azerbaycan rusya ve iran gibi ülkeler ilk sırada yer almaktadır. Havyar üretiminin %82 si Azerbaycan da yer almaktadır. AYrıca türkiye de Bodrum ve gibi illerde de üretim tesisi bulunmaktadır.

Havyar Üretimi hakkında detaylı video :

Havyar Güzellik ve Cilt Kremleri ?

İçerisindeki proteinlerinden dolayı yeni bir akım olarak ciltte kullanılmak üzere kremleri üretilmektedir. Yüz maskesi şeklinde kullanılmakta olup cilde yenileme özelliği katmaktadır.

Detay : http://nourlyet.com