Bill Gates Hakkında Az Bilinen 8 Şaşırtıcı Detay

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows » Bill Gates Hakkında Az Bilinen 8 Şaşırtıcı Detay
Bill Gates Hakkında Az Bilinen 8 Şaşırtıcı Detay

Bugünlerde en çok konuşulan isimlerden biri, hiç kuşkusuz Bill Gates. Özellikle Koronavirüs salgını ve COVID-19 aşıları konularında aktif olarak çalışan Gates hakkında övgüler olduğu kadar, “bize çip takacak” gibi garip komplo teorileri de üretiliyor.

Ama Bill Gates aslında, teknoloji dünyasının hiç kuşkusuz en önemli figürlerinden biri. Kişisel bilgisayarların önem kazanmasında büyük rol oynayan Bill Gates, 1980 ve 1990’larda, şirketi Microsoft ve tabii ki Windows işletim sistemi ile uluslararası bir üne kavuştu. Gates’in başarıları, birçok kitaba, filme ve röportaja konu oldu.

Bill Gates hakkında muhtemelen daha önce siz de bazı şeyler okumuş ya da duymuşsunuzdur. Ama Gates’in kimsenin pek bilmediği bazı yönleri de var. Bu yazımızda, işte bu yönlerinden bahsedeceğiz…

1. Bill Gates tutumlu biri

Windows, Bill Gates’i dünyanın en zengin adamı yapmış olabilir ancak en savurgan adamı yapmadığı kesin. Gates, sanılanın aksine aşırı lüks bir hayat sürmüyor; parasının çoğunu hayır işlerine akıtıyor. Koronavirüs salgını sırasında da bunu görüyoruz. Ama bu, tamamen basit bir hayat sürdüğü gibi de anlaşılmasın; evleri ve hatta uçağı bile var.

2. Windows’un hatasız olduğunu iddia etmişti

Ne kadar yeni bir Windows kullanıcısı olursanız olun, defalarca hatalarla karşılaşmışsınızdır. Ama Bill Gates, 1995’te Windows 95’i tanıtırken, Windows işletim sisteminin neredeyse hatasız olduğunu iddia etmiş ve işletim sisteminde önemli bir hata bulunmadığını söylemişti. Ne yazık ki Windows, o günden beri hatalarıyla sık sık gündeme gelmekten kurtulamadı.

3. Gates, ağzını bozmaktan çekinmiyor

Şu an Stack Overflow’un kurucusu olan Joel Spolsky, 1990’larda Microsoft Excel takımının program yöneticisi konumundaydı. Spolsky, grubun durumunu konuştukları bir toplantıda, Gates’in argo sözcükleri ağzından düşürmediğini, f*** sözcüğünü kaç kere söylediğini sayamadığını söylüyor. Gates ile çalışanlardan gelen, buna benzer bazı farklı açıklamalar da olduğu biliniyor. Yani Gates, yeri geldiğinde ağzını bozmaktan çekinmeyen biri.

4. Gerektiğinde evine bile gitmezdi

Windows gibi bir işletim sistemini geliştirmek tabii ki kolay bir iş değil. Gates ile birlikte Windows ekibinde çalışanlar, özellikle bazı görevler üzerinde çalışırken günlerce ofiste kaldığını ve kendilerinin de bu süre zarfında evlerine gitmekten çekindiğini söylüyor.

5. Microsoft’tayken ulaşılmazı kolay değildi

Microsoft’un başarısında Gates’in işkolik karakterinin büyük rolü var. Bunun yanında başkalarıyla direkt bağlantı kurmaktan kaçınıyordu. Bu da onu, zaman zaman zor ulaşılabilir biri yapıyor ve Microsoft’la çalışmak isteyenlerin sinirlerini biraz bozuyordu. InfoWorld dergisinin 1981’deki bir sayısı, Gates’in telefonlarına cevap vermemekle ve çağrılara geri dönmemekle “ünlü” olduğunu söylüyor.

6. Yapay zeka en büyük tutkusuydu

Microsoft’ta çalışırken en büyük korkusu, yapay zekanın gelişmesinde rol oynayama ihtimaliydi. Gates, 2015’te konuştuğu bir Reddit oturumunda açıkça Microsoft’ta çalışmasının yapay zeka alanında çalışma fırsatını kaçırmasına yol açacağından endişe ettiğini söylemişti. Eğer Microsoft başarılı bir şirket haline gelemeseydi, Gates’i de muhtemelen yapay zeka üzerinde çalışan biri olarak görecektik.

7. Korsan konusunda çok farklı düşünüyordu

Gates, 1998’de Cnet’e şunları söylemişti: Çin’de her yıl yaklaşık 3 milyon bilgisayar satılıyor ancak insanlar yazılıma para ödemiyor. Ama bir gün bunu yapacaklar ve para ödemeye başlayacaklar. Eğer yazılımı “çalacaklarsa” bizim yazılımımızı çalmalarını tercih ederim. Böylece Microsoft yazılımlarına bir tür alışkanlık geliştirecekler ve biz de, önümüzdeki on yılda bu işin bir yolunu bularak hakkımız olanı almaya başlayacağız.”

8. Ctrl + Alt + Delete’in hata olduğunu düşünüyor

Windows tarihi boyunca çok özel bir yere sahip olan bu tuş birleşimi, Gates’in pişmanlıklarından biri. Bill Gates, bu çözümün pek şık olmadığını kabul ediyor. Harvard’daki bir fon toplama etkinliğinde şöyle konuşmuştu: “Bu bir hataydı. Aynı işi tek bir düğme ile de sunabilirdik. Ama IBM klavye tasarımını yapan arkadaş bize tek bir düğme vermek istemedi.”

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bill Gates Hakkında Az Bilinen 8 Şaşırtıcı Detay - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Sigarayı bıraktıran besinler Intel’in cirosu ve hisse başına karı azaldı Haftanın iOS Uygulamaları WhatsApp’ta son görülme detayına dikkat ! HP, tasarruf için 8000 kişiyi işten çıkaracak SAS ile TBV Kurumsal Sponsorluk anlaşmasını yeniledi

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır