Binlerce WordPress sitesi engellendi !

Ana Sayfa » Wordpress » Binlerce WordPress sitesi engellendi !
Binlerce WordPress sitesi engellendi !

Google zararlı yazılımlar nedeniyle binlerce WordPress sitesini engelledi

Kötü amaçlı yazılımlar WordPress eklentisi olan RevSlider’da tespit edilen açıktan sızıyor.

Güvenlik Şirketi Sucuri’nin haberine göre, Google 11.000’in üzerinde kötü amaçlı yazılım bulaşmış WordPress etkilerini( alanlarını) kara listeye aldı ve toplamda 100.000’in üzerinde site ise SoakSoak.ru. tabanlı yeni bir kötü amaçlı yazılımdan etkilendi.

SoakSoak, WordPress eklentisi olan RevSlider’ da bulduğu bir güvenlik açığını kullanarak, herhangi bir sitenin WordPress kurulumundaki bir dosyayı değiştiriyor ve Javascript’e yükleniyor.

RevSlider çoğunlukla WordPress temalarında kullanılıyor, fakat çok sayıda site sahibi bu eklentiyi sitelerinde kullandıklarından bile haberleri yok, üstelik kötü amaçlı bir yazılım saldırısından korunmak için bu eklentiyi güncellemeye ihtiyaç duymuyorlar. Diğer taraftan bu eklenti kolayca güncellenecek bir eklenti de değil. Sucuri Daniel Cid’in belirttiği gibi:

”En büyük sorun şu ki; RevSlider eklentisi premium( birinci sınıf) bir eklentidir, herkesin kolayca geliştirebileceği bir eklenti değildir ve bu durum website sahipleri için bir felakete dönüşüyor. Bazı site sahipleri, temalarına bu eklentinin sıkıştırıldığını bile bilmiyor.”

Zararlı yazılıma bulaşmış bu siteleri ziyaret edenler, bilgisayarlarına kötü amaçlı yazılımları yüklemeleri için bir web sayfasına yönlendiriliyor olabilirler. Güvenlik açığının oluştuğunu öğrendikten kısa bir süre sonra, Google  zararlı yazılım bulaşmış siteleri engelliyor.

SoakSoak kötü amaçlı yazılımının WordPress sitenize bulaştığını düşünüyorsanız, ”WordPress Support hattı”ndaki kaynaklardan problemin çözümü hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sitenize bu kötü amaçlı yazılım bulaşmamış ise, güvenlik açıklarına karşı tamamen korunmanızı sağlayan ve WordPress eklentilerinizi güncel tutmanızda son  derece büyük önem taşıyan bu hattın ( WordPress Support hattı) hatırlatıcı olmasını sağlayın. Eklentilerinizi güncellemek, WordPress kurulumunuzu  en güncel sürüm seviyesinde güncel tutmak kadar önemlidir.

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Binlerce WordPress sitesi engellendi ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Crusader Kings III İncelemesi (Konsol Sürümü) Photoshop arka plan değiştirme ! iOS 9 Açık Beta Nasıl İndirilir? ROG Maximus VIII Formula Gta 5’i PC’nize Yüklemeye Başlayın ! En İyi WordPress Eklentileri 2016

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır