Crusader Kings III İncelemesi (Konsol Sürümü)

Ana Sayfa » Oyun » Crusader Kings III İncelemesi (Konsol Sürümü)
Crusader Kings III İncelemesi (Konsol Sürümü)

Konsol oyunculuğu rahatına düşkün insan işidir. Konsol oyuncuları, salonda koltuğa yayılıp, dev televizyonları önünde eline gamepad’i alıp, şoför güncelleştirmeleriydi, PC problemleriydi uğraşmadan istediği an oyuna başlamak ister. Lakin bu lüksün de getirdiği kimi dezavantajlar var. Örneğin, biz konsol sahiplerinin yalnızca hayal edebileceği, bizi kedinin ciğere baktığı üzere baktıracak bir sürü PC oyunu var. Bunların başında strateji oyunları geliyor. Zira bunları bir klavye ve fare olmadan konsola uyarlamak her vakit kolay değil.

Öbür taraftan son vakitlerde evvel Age of Empires ve artık de Crusader Kings ile bu yavaş yavaş değişecek üzere duruyor ve biz bu durumdan çok memnunuz. En yeni transferlerden olan Crusader Kings III, yakın vakitte konsollarda yerini aldı. Gerçi biz, oyuna çok daha uzun bir mühlet evvel erişme bahtı bulmuştuk. Geliştiriciler ile birlikte 45 dakikalık bir ön tanıtımdan sonra uzunca bir mühlet de gamepad ile keyfini çıkardık. Ve artık yayınlandığına nazaran tüm oyuncular da oynama bahtı bulacak. Üstelik Crusader Kings III, Xbox Gamepass’de yer aldığı için fiyatsız bir formda oynanabiliyor. 2020’de Crusader Kings III, PC’de büyük beğeni toplamıştı. Pekala artık yeni kuşak konsollar üzerinde nasıl olmuş. Ona da birlikte bakalım.

En ayrıntılı strateji oyunlarından biri olabilir

Birinci olarak şunu belirtmemiz lazım ki iki yıl evvel PC’de epey fazla övgü alan ve inanılmaz bir menü dizaynına sahip çok derin bir strateji oyunu olan Crusader Kings III’ü konsollarda bir gamepad ile en ufak bir kullanıcı arabirimi sorunu olmadan oynayabiliyor olmak çok etkileyici. Bu halde orijinal bir oyuncu kitlesini de kendine çekecektir. Bilmeyenler için Crusader Kings III, Orta Çağ’da geçen çok ayrıntılı bir strateji oyunu. Dünyanın bir bölgesinde bir kraliyet üyesi ya da soylu rolünü üstlenip birkaç yüzyıl boyunca soyunuzu başarılı bir formda devam ettirmek ve geliştirmek için uğraşıyorsunuz. Önünüzde o kadar çok seçenek var ki gözünüz dönüyor. Bunu gerçekleştirmek için gerçek beşerlerle evlenebilir, askeri güç kullanabilir, diplomatik yolları tercih edebilir ya da herkesi birbirine düşürmeyi ve düşmanlarınıza suikastçı göndermeyi de tercih edebilirsiniz.

Oyun, bölgeniz ve dünya üzerinde güç ve tesir kazanmaya çalışırken, sizi farklı, karmaşık ve ilgi cazibeli apayrı yolları takip etmeye teşvik ediyor. Denetim altında tutmanız gereken o kadar çok değişken var ki insan Hürrem Sultan’ın entrikalar çevirirken ne kadar zorlanmış olacağını varsayım edebiliyor. Bir konsol oyuncusu olarak daha evvel bu kadar ayrıntılı bir strateji oyunu oynamadığımızı ve başta bir ölçü çekindiğimizi de itiraf etmemiz gerekiyor. Sonuç olarak bu hakikaten çok fazla ayrıntıya değer veren oyuncular için yapılmış bir strateji oyunu. Lakin Tasarım Yöneticisi Alexander Oltner’in elinden uygulamalı olarak Orta Çağ dünyasının haritasını, menülerin ve sistemlerin nasıl çalıştığını görmenin bizim için büyük yararı oldu.

Oyunu geliştiriciler ile birlikte deneyimledik

Kuzey İspanya’nın bir bölgesi seçtik ve bu sayede oyunun nasıl oynanacağını yöneten yahut yönlendiren özellikleri inceledik. Bunlar karakterin fizikî yeteneklerini, kişiliğini ve prestijini etkiliyor. Örneğin, savaş bahtınızın arttığı manasına gelen çabalı bir kişilik özelliğiniz olabilir, lakin bu şefkatinizi etkileyebiliyor. Özellikler, oynama halinizi etkileyen ve dengelemeniz gereken devasa bir artı ve eksi listesine sahip. Uygar durumunuza nazaran de farklı seçenekler ortaya çıkıyor; dünya hakimiyeti için genel amaçlarınıza uygun yanlışsız hayat arkadaşını bulmak değerli. Nasıl bir tesire sahip oldukları, birlikteliğin ne kadar verimli olabileceği ve hangi mirasın pozisyonunuzu sağlamlaştırmanıza yardımcı olacağını çok âlâ tartmanız gerekiyor. Maddi gücünüzü nasıl kullanacağınızdan, kapalı kapaklı çevrilen dolaplara ve diplomasi taktiklerine kadar size sunulan o kadar fazla seçenek var ki…

Harikaya yakın gamepad uyarlaması

Crusader Kings III hakkında yazılacak şeyler bu sayfalara sığmaz. Lakin bu incelemenin asıl konusu bu değil. Konsollara özel olarak çıkan bir sürüm olduğu için öncelikle denetimlerden bahsetmek istiyoruz. Tüm özellikleri denetim etmek için oyun içinde menüler ortasında daima gezmeniz gerekiyor. Bu noktada klavye, fareden gamepad’e uyarlamanın çok başarılı bir formda yapıldığını ve tecrübenin çok sezgisel olduğunu söylememiz gerekiyor. Menüler ortasında dolaşmak için seçilmiş tuşlar ve tetikleri biri bize söylemeseydi de sanırız gerçek yerde hakikat olanı bulurduk. Tahminen de daha evvel PC’de oynamadığımız için denetimler zati daima böyleymiş üzere hissettirdi. Her şey tıkır tıkır ve kusursuz işlediği için konsol sürümünün de başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Elbette PC’den konsola geçecekler için bir alışma süreci olacaktır, orası kaçınılmaz.

Hiç savaşmadan da büyümeniz mümkün

Denetimler ile ilgili kısmı bitirdiğimize nazaran tekrar oyuna dönersek, kısaca sizi neler beklediğini de kısaca özetlemeye çalışalım. İncelemenin başında oynadığınız yahut etkileşimde bulunduğunuz her karakterin kendine mahsus bir kişiliği olduğundan bahsetmiştik. Hatta oyunun temeli bunun üzerinde heyeti. Oyundaki olaylar ve seçenekler, büyük ölçüde olduğunuz kişi tipine nazaran belirleniyor. Crusader Kings III’de beş yüzyıl boyunca İzlanda’dan Hindistan’a, Finlandiya’dan Orta Afrika’ya kadar rastgele bir soylu hanedanı seçerek oynayabiliyorsunuz. Oyunda savaş elbette bir seçenek fakat kaide değil. Büsbütün diplomatik yollarla ilerlemeniz de mümkün. Şiddet yolunu seçecek olan ise toprak ağalarını toplayıp, silahlı adamlarınızı düşman kalelerini kuşatmak yahut isyanları bastırmak için geliştirebiliyorsunuz. Savaş alanındaki ferdî hüneriniz size başarıyı getirebilir, lakin zafere giden yolda stratejik planlama olmazsa olmaz.

Yalnızca hakikat diplomasi de kâfi oluyor dedik. Kraliyet evlilikleri de bunun bir modülü. Hanedanınızı büyütmek için kendinize güçlü bir eş bulmanızı ve yeni topraklar üzerinde hak savında bulunmak için güçlü prensler ya da şehzadeler yetiştirmeye ihtimam göstermenizi de tavsiye ederiz. Ortaçağda dini önderler değerliydi ve bu oyunda da öyle… Dini başkanlarınızla inancınızı koruyabilir ya da elbette devletin çıkarı için büyük hatalar işlemeyi tercih edebilirsiniz. Crusader Kings işler zorlaştığında, her vakit karakterinizin önceliklerine daha uygun yeni bir din yaratmanızı bile mümkün kılıyor. Bu oyunda ihtimaller hakikaten sonsuz.

Sonuç

Daima güçlü bir ortaçağ hanedanını direktörün nasıl bir şey olduğunu merak edenlerdenseniz ve vaktinde Mükemmel Yüzyıl’ın tüm kısımlarını soluksuz izlediyseniz bu oyunun derin dünyasına dalmaya hazır olabilirsiniz. Daha evvel bizim üzere PC oyuncusu olmayanlar bu tecrübeden yoksun kalmıştı. Fakat artık yeni jenerasyon konsollar için harikaya yakın gamepad uyarlaması ile hazırlanan konsol sürümü var. Üstelik Xbox Gamepass sahipleri büsbütün fiyatsız olarak erişebiliyorlar. Denemekten bir ziyan gelmez. Ancak belirtelim; kapılırsanız saatlerin nasıl geçtiğini anlamayabilirsiniz.

85

Geliştirici Lab42
Yayıncı Paradox Interactive
Platform Xbox Series S/X, PC, PS5
Tıp Strateji
Web www.paradoxinteractive.com/games/crusader-kings-iii/

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Crusader Kings III İncelemesi (Konsol Sürümü) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Clash of Clans Free Bot Vivo X5Pro Adidas ünlüler ve futbolcuları sanal turnuvada buluşturuyor 2016 Opel Astra Bilişim sektöründen Ekonomik İstikrar Kalkanı’na dahil olma talebi Netaş, satış gelirini 1.1 milyar TL’nin üzerine çıkardı

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır