Efsane Geri Döndü: Age of Empires 4 İncelemesi İçeride…

Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows » Efsane Geri Döndü: Age of Empires 4 İncelemesi İçeride…
Efsane Geri Döndü: Age of Empires 4 İncelemesi İçeride…

Bundan bir yıl evvel Microsoft, Age of Empires fanlarının 15 yıllık açlığını bir nebze de olsa giderebilmek için 4K görseller ve birtakım yeni modlarla güncellediği AOE 3 için bir Definitive Edition’ı piyasaya sürmüştü. Yeni oyunun çıkmasını beklerken ısınmak ve pasımızı silmek için bu âlâ bir alternatif oldu. Lakin artık Age of Empires 4’e kavuştuk ve elbette tekrar incelemeden geçmeyeceğiz. Bence, her şeyin başladığı ve oyunun bir gerçek vakitli strateji klasiği haline gelmesine neden olan AOE 2’nin çıkışından 22 yıl sonra Relic, bu sefer Age of Empires 4 ile birebir büyüyü yakalamak için elinden geleni yapmış. Geliştiriciler, serinin uzun müddetli hayranlarını mutlu etmek için AOE 2’den ilham alarak ortaçağa devrine geri dönmüş olmanın yanı sıra kıssa modlarıyla yeni oyuncu kuşağını de kazanmayı amaçlayan da bir oyun ortaya koymayı hedeflemiş. Bilhassa bu mod, oyuncuların ayrıntılı strateji oluşturma ve kaynak idaresi içinde kaybolmadan, çok fazla taktiksel bilgiye sahip olmasalar bile savaşlara girmelerine ve dünya tarihindeki kimi değerli tarihi olaylara tanıklık etmesini sağlayan hoş bir yenilik olmuş.

Çağdaş bir AOE 2 üzere

Age of Empires 4, ister RTS cinsinde yeni, isterse yirmi yıldan fazla tecrübeye sahip olsun, tarihi stratejiyle ilgilenen çabucak hemen her oyuncuya uygun oyun modları, tutorial’lar ve zorluk düzeyleri ile dolu. Oyunda Karanlık Çağlardan Rönesans’a kadar, 500 yıllık bir periyoda yayılan ve 35 vazifeden oluşan 4 farklı senaryoda kentler inşa ederken, kaynaklarınızı hakikat yönetip, kara ve denizdeki savaşlarda ordunuza önderlik etmeniz gerekiyor. Relic, denenmiş ve kabul görmüş AoE formülüne çok fazla yeni özellik ekleyerek risk almak istememiş. Lakin tekrar de mutlaka mevcut oyun tecrübe çeşitliliğini sağlamayı başarmış. Birçok taraftan, yeni oyunun, AoE 2’nin çağdaş bir versiyonu üzere görünmesi ve hissettirmesine karşın katiyetle bir Definitive Edition denemeyecek kadar da farklı. Grafik ve ses konusunda elbette sevilen grafik stilinden ödün vermeden çağ atlandığı su götürmez bir gerçek, fakat 90’ların sonlarında AoE2 oynayarak uzun vakitler geçiren biri olarak oyunun başarılı formülünün hala ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

500 yıllık periyoda yayılmış 8 medeniyet

Yeni oyun, dördü kendi eksiksiz senaryosuna sahip olan sekiz oynanabilir uygarlık (fraksiyon) ile geliyor. İngiltere’nin Normanlar tarafından fethi, İngiltere ve Fransa ortasındaki Yüz Yıl savaşları, Moğol İmparatorluğu ve Moskova Büyük Dükalığı’nın yükselişini anlatan bu senaryoların her biri, oyunculara gerçek vakitli strateji ve AoE oyun mekaniklerinin temellerini öğretmeye (veya yenilemeye) yardımcı olmak için hayli akla yatkın tasarlanmış. Bilhassa yeni oyuncuların, kısayol tuşlarını, askeri stratejiyi, kaynak idaresini ve birçok öbür ipucu ve püf noktası öğrenmek için bu kıssa modlarını kesinlikle oynamasını tavsiye ederiz. Bunun dışında oyuncular Çin, Delhi Sultanlığı, Abbasi Hanedanlığı ve Kutsal Roma İmparatorluğu ile de oynayabiliyorlar. Sekiz fraksiyonun tümü birebir temel üniteleri paylaşsa da kendilerine has avantajları ve birkaç farklı mekanik ile her birinin eşsiz hissettirmesi ve birbirlerinden ayrılması da sağlanmış.

Güçlenmeden çevrimiçi savaşlara bulaşmayın

Her misyonun dayandığı gerçek dünya savaşları hakkında tonlarca belgesel usulü çekim ve anlatımla dolu kıssa modlarına ek olarak, oyuncular ayrıyeten çevrimiçi olarak yedi adede kadar farklı oyuncu ile birlikte ya da onlara karşı rekabetçi savaşlara katılmaları da mümkün oluyor. Elbette çevrimiçi tarafa geçmeden evvel gerçek strateji ve kaynak idaresi ile medeniyetinizi muhakkak bir düzeye getirmenizi de tavsiye ederiz. Aksi takdirde hezimet kaçınılmaz olacaktır. Oyunun bu tarafının başarısı, vaktin ruhuna ne kadar sadık kalacağını ve lansman sonrası ne cins içeriklerin gelip gelmeyeceğini belirlemeye yardımcı olacak. Bu açıdan bakıldığında da oyun şimdiye kadar işler yeterli bir başlangıç yapmış üzere görünüyor. Oyun; yeni RTS dünyasından farklı olarak oyun modları açısından çok fazla dikkat çeken bir yeniliğe sahip olmasa bile, rekabetçi oyuncular çağdaş bir RTS’den bekleyebilecekleri tüm oyun modlarını ve çevrimiçi dayanağı bulacağına emin olabilirler.

Problemler yok değil

Age of Empires 4 ile ilgili tahminen de söylenebilecek bir iki olumsuz şey de var elbette. Birincisi görseller! Seri hayli ikonik bir sanat usulüne sahip, nostaljik hissettiriyor. Bu noktada çok fazla yenilik peşinde değil ve sonları zorlamıyor. Yani azamî grafik ayarlarında oynayan oyuncuların bile çok fazla fark hissedeceğini sanmıyoruz. Grafikler birebir cinsteki kimi yeni oyunlara kıyasla biraz eskimiş üzere görünse bile tekrar de burada asıl hedeflenen tarzı korumak olduğu için kabul edilebilir sayılabilir. Başka taraftan ünitelerin denetimine gelirsek, birtakım oyuncular oyunun denetimlerine ve ünitelerin davranışlarına alışana kadar bunu hudut bozucu bulabilirler. Zira bazen, birtakım üniteler yollarında bir pürüz olduğu ya da düşmanla sarılı olduklarından tam olarak beklendiği üzere davranmayabiliyorlar.

Sonuç

Genel olarak, Age of Empires, yeteri kadar yenilik sunarken tıbbın hayranları için de yeteri kadar nostaljiyi barındırdığını söyleyebiliriz. RTS’ye yeni başlayan oyuncular için son teknoloji grafikler beklemedikleri sürece kıssa modu ve senaryolar ile AOE 4, çok güçlü bir seçenek haline geliyor. Oyunun Game Pass sahiplerine fiyatsız olması ve daha da kıymetlisi Türkçe dayanağına sahip olması daha evvel hiç oynamadıysanız bile denemeniz için büyük bir fırsat doğuruyor. Bunun da, bu gerçek vakitli strateji oyununa çok fazla yeni hayran kazandıracağına eminim.

80

Geliştirici: Relic, World’s Edge
Yayıncı: Xbox Game Studio
Platform: PC
Cins: Gerçek vakitli strateji (RTS)
Web: www.ageofempires.com/games/age-of-empires-iv/

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Efsane Geri Döndü: Age of Empires 4 İncelemesi İçeride… - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

TOBi, bir ayda 2,3 milyonun üzerinde sohbet gerçekleştirdi En Güzel 10 Fiyatsız Antivirüs Yazılımı – 2020 Bankacılıkta ‘uzaktan müşteri’ dönemi başlayacak Elon Musk, Twitter’da teklifi düşürebileceğini açıkladı Turkcell’den işitme engelli bireylere yönelik mobil uygulama YouTube’da GIF

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır