Game of Thrones 5. Sezon

Ana Sayfa » Sinema » Game of Thrones 5. Sezon
Game of Thrones 5. Sezon

Game of Thrones 5. Sezon Hakkında Her Şey

Ocak ayının ortalarına doğru hızla ilerlerken, birçoğumuz kediler gibi Mart ayını beklemekteyiz. Tabii bir farkımız var, biz Mart ayı bir an evvel geçsin de Game of Thrones’un yeni sezonu başlasın artık diye kendimizi yemekle meşgulüz. Ancak dizinin yayın tarihi açıklandı ve Mart sonu değil Nisan başı işaret edildi.

Sayılı gün çabuk geçer mottosuyla baş koyduğumuz bu yolda sağolsun HBO tarafından üç beş saniyelik videolar dışında pek bir yardım göremiyoruz. Fakat elimizde yeni sezon hakkında birçok bilgi olduğu da bir gerçek. Hatta birazdan okuyacağınız yazıda önceki sezonlar hakkında ciddi “spoiler” içeren bölümler olduğunu da hemen belirtelim. Bu yüzden eğer dizinin dördüncü sezonunu hala izlemediyseniz, bu yazıdan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

spoiler

Köprüden önce son çıkışa geldiniz, karar sizin.

Starklar, Lannisterlar, Dorne ve The Iron Islands bölgeleri…

 • Öncelikle geçen sezonun bir hayli hareketli ve vahşi geçtiğini çoğunuz hatırlıyorsunuzdur diye düşünerek yazıma devam etmek istiyorum. Zaten eğer hatırlayamıyorsanız, hafızanızı tazelemek için yeni sezon öncesinde dördüncü sezonu bir kez daha baştan sona izlemek bir hayli faydalı olabilir. Çünkü dizinin yeni sezonuyla birlikte aslında hikayenin tam anlamıyla rayına oturmaya başlayacağı bir gerçek.
 • Dördüncü sezonda Joffrey’in ölümüyle bomba gibi bir giriş yapmıştık. Ardından Tyrion’ın suçlu şüphesiyle hapse atılması, bu süreçte Sansa Stark’ın teyzesinin yanına Littlefinger tarafından kaçırılması, Arya Stark ile The Hound’un Casterly Kalesi’ne yolculuğu ve tabii ki Duvar’da Jon Snow ve Bran Stark’ın bir nevi spiritüel yolculuğuna tanıklık ettik. Bomba gibi geçen bir sezondu ve böyle de bitecek derken bu kez de işin içine Oberyn Martell girdi ve uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir ölüme imza attı. Tabii giderken yanında The Hound’un abisi The Mountain’ı da götürmeyi unutmadı.
 • Son bölümlere yaklaştıkça Tyrion’ın Joffrey’in katili ilan edilmesiyle birlikte Jaime Lannister’ın karakterindeki değişimin son noktasına geldiği anlar yaşanıyordu. Tyrion, Jaime’nin ve Lord Varys’in yardımıyla hapisten kaçırıldı fakat giderken o da yanında birini götürmeyi seçti: Tywin Lannister. Son olarak The Hound’un ölümü ve Arya Stark’ın Jaqen H’ghar’dan aldığı sikkeyi Bravoos’a gitmek için Bravoos’tan bir kaptana vermesiyle de işler en azından Arya için şimdilik rayına girmişti.

Dorne ve Yeni Çekim Bölgeleri

 • Sezon bu olaylarla sona erdi ve şimdi beşinci sezonda insanlar neler olacağını merak ediyor. Aslında kitapları okuyan herkes işlerin gidişatını aşağı yukarı biliyor. Fakat dizinin senaryosunun kitapla aynı doğrultuda gitmemesi ve bazı önemli olayların değiştiriliyor olması da insanların diziyi hala izliyor olmasının en büyük nedeni belki de. Her ne kadar sürekli olarak, “Kitapta böyle değildi bu dizi çok dandik.” gibi yorumlarla karşılaşıyor olsak da bu Game of Thrones’un bütün rekorları kırarak tarihin en çok izlenen ve en kaliteli yapıma sahip dizilerinden biri olduğunu değiştirmiyor.

game_of_thrones_prince_oberyn

 • Sizlere daha önce de bahsettiğimiz gibi yeni sezonda Dorne bölgesi bir hayli önemli. Çünkü Oberyn’in başına gelenlerin ardından akrabalarıyla bir hayli haşır neşir olacağız. Bu yüzden de dizinin yeni sezonunun çekimleri İspanya’ya da taşındı ve zaten Dünya’nın dört bir yanında çekilen yapımın çekildiği ülkelere bir yenisi daha eklenmiş oldu.
 • Çekimler Temmuz ayında başladı ve şu sıralar hala devam ediyor. İspanya’nın çekim yapılan ülkelere dahil edilmesi de Dorne ile ilgili yeni sezonda birçok şey göreceğimizin kanıtı. Zaten dizinin yapımcıları David Benioff ve D.B. Weiss de yaptıkları açıklamalarda Cordoba bölgesindeki çekimlerin şu anda devam ettiğini ve Volantis’te geçecek bölümlerin burada çekileceğini belirtmişti. Volantis’in Tyrion’ın kaçışında önemli bir rol oynayacağı biliniyor. Burada sürpriz de bir isimle tanışacak ama ismini şimdilik vermeyelim.
 • Sonuç olarak beşinci sezonda King’s Landing’den çıkıp seride daha önce hiç görmediğimiz yerlere yolculuk edeceğimiz artık kesinleşti diyebilirim. Volantis ve Braavos bu bölgelerin en önemlileri denebilir. Ardından da Dorne bölgesi geliyor.

Stark Ailesi

 • Kitabın gidişatıyla ilgili en büyük değişikliklerden biri de Stark ailesiyle ilgili. Aslında zaten Catelyn Stark’ın ölümünden sonra yaşanması gereken çok önemli bir olayın tamamen diziden çıkarıldığı biliniyor. Hatta bu konuyla ilgili büyük tartışmalar yaşandı ama neden çıkarıldığı hala bilinmiyor. Belki de dizinin yapımcıları bize sürpriz yapmak ve zaten bilinen bir olay yaşanmayacakmış gibi göstermek istemiş olabilirler. Yani en azından umuyoruz ki böyledir.

game-of-thrones-set-foto (7)

 • Bir diğer değişiklik ise dördüncü sezonda Sansa Stark’ın Vale’in önde gelen isimlerine gerçek kimliğini açıklaması oldu. Normalde uzun süre boyunca Serçeparmak yani Littlefinger’ın soysuz kızı olarak (aslında soysuz demek istemedim ama idare edin.) tanınması ve bizim de kendisinin yolculuğuna tanıklık etmemiz gerekiyordu. Gelin görün ki sezonun sonunda kimliğini açıkladı ve bizi uzun bir yolculuktan kurtardı. Anlaşılabilir bir değişiklik oldu denebilir fakat Sansa’yı canlandıran Sophie Turner’ın açıklamaları dizinin kitaptan daha da ayrı bir yola gireceğini kanıtladı.
 • Turner açıklamasında artık kitapları okumayı bıraktığını çünkü dizinin senaryosunun kitaplardan (en azından kendi hikayesinin) tamamen ayrılmaya başladığını belirtti. Şimdilik sadece senaryoya odaklanacağını ve bu sayede kafasının karışmayacağını söyledi. Kitapları da daha sonra okuyacağını söyledi ama bu konumuzla artık alakasız diyebiliriz. Turner ayrıca, “Çok heyecanlıyım çünkü bence izleyiciler Sansa’nın hikayesinin geldiği noktayı bir hayli beğenecekler.” sözlerini sarfetti.
 • Tahmin yürütmemiz gerekirse, beşinci sezonda Sansa’nın altıncı kitapta geçecek bazı olayları yaşaması kuvvetle muhtemel diyebilirim. George R.R. Martin’in senaristlerle yaptığı çalışmalar sonucunda bunun ipuçlarını Sophie Turner’a vermiş olması mümkün.
 • Arya Stark için de kitaptan birçok sayfanın hızlıca geçileceği biliniyor. A Feast for Crows ve A Dance With Dragons adlı kitaplardaki hiçbir olayın dördüncü sezonda yaşanmadığını biliyoruz. Fakat bu Arya için işlerin hızlanmasını engelleyecek bir durum değil. Aslına bakarsanız dördüncü sezon A Storm of Swords adlı kitabın ikinci bölümünün başlarında sona erdi. Fakat Maisie Williams (Arya Stark), Temmuz ayında yaptığı açıklamada senaryoyu hala okumadığı halde Arya’nın geleceği hakkında bilgi sahibi olduğunu söylemesi dikkat çekici bir detay.

arya_stark_new_costume

 • Bu demek oluyor ki Arya’nın hikayesi kitaplarla paralel bir çizgide ilerliyor ve Maisie Williams kitapları okuduğu için bu konuda kafası biraz daha rahat davranıyor. Beşinci sezondan gelen set fotoğrafları da kitaptan bazı bölümlerin hızlıca ileri sarıldığını kanıtlıyor diyebilirim. Çünkü Arya’yı yine kısa saçlı ve kılık değiştirmiş şekilde görüyoruz. Bu sırada Mace Tyrell de Bravoos’taki Iron Bank’i ziyaret ediyor. Bu da şu anlama geliyor; Arya’nın dördüncü ve beşinci kitaptaki hikayesi dizinin bu sezonunda izleyici karşısına çıkacak. Hatta belki de henüz yayımlanmayan altıncı kitaptan da olaylar yaşanabilir.
 • Son olarak Bran Stark’tan da kısaca bahsedelim. Kısaca diyorum çünkü Bran Stark ve Hodor, yeni sezonda hiç görünmeyecekler. Zaten Hodor rolünü oynayan Kristian Nairn, “Bir yıllık ara verdik. Hikayemiz kitapların gidişatına bağlı olduğundan bir yıllık boşluğumuz var.” sözleriyle bunu belirtmişti. Açıkçası buna pek şaşırmadığımı söyleyebilirim çünkü herkesin ortak düşüncesi, beşinci kitapta Bran Stark’ın bir hayli düz ve sıkıcı bir hikayeye sahip olduğu yönündeydi. Önemli hiçbir gelişmenin olmaması da bunda büyük bir etken ve sonuçta elimizdeki şeyin bir televizyon dizisi olduğunu düşündüğümüzde, ilgi çekici olmayan bir hikayenin yayımlanmaması normal karşılanabilir.

Lannister Ailesi

 • Televizyon tarihinin bir iki üye haricinde en sevilmeyen ailesi olarak kabul edilebilirler ama hikayeye kattıkları değer tartışılmaz. Aile bireylerini canlandıran kişilerin gerçekten harika bir oyunculuk sergiledikleri de su götürmez bir gerçek. Fakat dördüncü sezon Lannister ailesi için bir hayli yıkıcı geçti. Hatta işler üçüncü sezonda Jaime’nin elinin kesilmesi ile başladı diyebiliriz. Gerçi bu olay Jaime’nin aslında nasıl bir insan olduğunu görmemizi sağladı. Karakterindeki değişimler etkileyiciydi.

got_margery_cersei

 • Ardından da sırasıyla önemli bireylerin ölümleri geldi. Önce Joffrey, ardından da Tywin ile Lannister ailesine sağlam bir darbe geldi. Tywin’in ölümüyle Tyrion’da King’s Landing’i terketti ve Jaime – Cersei ve çocuklardan başka kimse kalmadı.
 • Tywin Lannister’ın ölümünün ardından kendisini canlandıran aktör Charles Dance’ın açıklamaları ise dikkat çekiciydi. Yeni sezonda tamamen ortadan kalkmış olmayacağını belirten oyuncu, muhtemelen kitapta daha çok bulunan ve bugüne kadar dizide hiç yer almayan Flashback yani geçmişe dönüşlerde görünecek gibi. Herhalde senaristler kalkıp da ölen bir karakteri ölmemiş gibi göstererek kitaptan konuyu bu kadar saptırmaya cesaret edemezler.
 • Zaten bu tezimizi kanıtlayan bir olay da gerçekleşti. Cersei Lannister’ın gençlik dönemlerinde karşılaştığı ve hikayede bir hayli önemli bir yeri olan “Maggy the Frog” yani Kurbağa Maggy karakterinin yeni sezon için oyuncu kadrosuna katıldığı açıklandı. Şu anda bu karakteri kimin oynayacağı henüz bilinmese de, yeni sezonda geri dönüşlerin yaşanacağı kesinleşmiş oldu. Bu da Tywin Lannister’ın da geri dönmesi anlamına geldiği için Charles Dance’ın açıklamaları daha anlamlı bir hale geldi.
 • Bu da bizleri beşinci sezonda hikayesinin zirve noktasına ulaşacak olan Cersei’ye getiriyor. Yeni sezonda Cersei’nin annesinin, Cersei’nin King’s Landing sokaklarında “Utanç Yürüyüşü” yaptığı sıradaki görüntüleri yer alıyor. Bunu öğrenmemizin sebebi, Hırvatistan’da St. Nicolas Kilisesi’nin Hırvatistan Film Komisyonu’na isyan etmesiydi. Dubrovnik sokaklarında çekilen sahneler sırasında kiliselerinin önünde çıplak kadınların bulunmasını istemediklerini belirtmişlerdi. Bu da Cersei’nin başına gelecekleri yeni sezonda göreceğimizi ortaya çıkardı. Ayrıca bu sahnelerin şu anda çekildiğini ve çekimlerde Lena Headey’in dublörünün kullanıldığını belirtelim.
 • Kısacası Cercei’nin bu sezonda gençliğine bir hayli tanıklık edeceğiz. Belki de ilerleyen dönemde karakterinde yaşanan değişimlerin temelleri de bu dönemlerde atılacak.

Yeni Sezondan Son Bilgiler

 • Tüm yazdıklarımızı toparlayıp sona gelecek olursak. Sezonun en önemli olayları Bravoos ve muhtemelen King’s Landing’de geçecek diyebilirim. Cersei Lannister’ın Margaery Tyrell ile aşık atmaya çalışırken başına gelecekler de bunu kanıtlar nitelikte. Olayları tamamen anlatmak istemiyorum ama yeni sezonda Cersei’yi pek de iyi şeylerin beklemediğini ve Lannister ailesinin ciddi anlamda Cersei’nin hırsları yüzünden büyük hasar aldığını söylemek gerek.

greyjoys_got

 • Tabii burada Westeros aleminin Papa’sı diyebileceğimiz Jonathan Pryce’ın olduğu kadar Margaery Tyrell’in de büyük parmağı olduğu kesin. Ayrıca bir önemli bilgi de The Iron Islands ile ilgili kısımların tamamen diziden çıkarıldığı yönündeki iddialar. Çünkü yeni sezonda bu bölgedeki önemli karakterlerden hiçbiri için oyuncu aranmadı ve kimse açıklanmadı. Eğer gizlilikle yürütülmüyorsa (ki çok da gizlenecek bir şeyleri yok açıkçası) The Iron Islands ile ilgili yeni sezonda hiçbir şey görmeyeceğiz gibi.
 • Ayrıca yeni sezonda Jon Snow ve Tyrion hakkında neler göreceğimiz de henüz netleşmiş değil. Jon Snow’un bazı bölümlerde görüneceği biliniyor ama Tyrion karakterinin yolculuğuna daha çok ağırlık verileceği tahmin ediliyor. Sonuçta Volantis bölümleri boşuna çekilmedi. Tabii bu bölümlerde Tyrion’ın zor geçecek yolculuğuna tanıklık edeceğiz. Kadınlar ve şarapla dolu bir hayatın nelere dönüşeceğini görmek ilginç olacak.
 • Sonuç olarak yeni sezon yalnızca dördüncü ve beşinci kitapları birleştirmekle kalmayıp, geride kalan anlatılmamış tüm önemli karakterlerin hikayelerini de tamamlayacak. Yine de bu açıklamalara da pek güvenmemek gerek çünkü ne demişler, “Söz uçar, yazı kalır.”
 • Benioff ve Weiss’in bambaşka bir yönde ilerleyen bir dizi yapmaları da muhtemel. Tabii en azından elimizdeki gerçeğe en yakın bilgiler yukarıda okuduklarınızdan oluşuyor.
-Superkarga
Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Game of Thrones 5. Sezon - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

DEADPOOL İZLE

DEADPOOL İZLE 16 Şubat 2016

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

En İyi WordPress Galeri Eklentisi Reyting Nasıl Ölçülür? Yorum Yapılmamış yazısını kaldırma Snapdragon 820 AMD Radeon R9 Nano Chrome tarayıcı yavaşlayanlar buraya !

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır

Çerkezköy escort bayan Eğirdir escort bayan Bolvadin escort bayan Bodrum escort bayan Akçakale escort bayan Bulancak escort bayan Ayvacık escort bayan Akçaabat escort bayan Akhisar escort bayan Didim escort bayan Dörtyol escort Bitlis mutlu son