Günlük Yaşamda Havlu Kenarı Örnekleri

Ana Sayfa » Güncel » Günlük Yaşamda Havlu Kenarı Örnekleri
Günlük Yaşamda Havlu Kenarı Örnekleri

Günlük Yaşamda Havlu Kenarı Örnekleri

Türk toplumunu diğer uluslardan ayıran en belirgin olarak ifade edilen özelliklerden biri, yapılan ürünlerin Türk gelenek ve adetlerini yansıtan binlerce motife sahip olmasıdır. İğne oyasının yanında daha birçok sanatsal ürünlerin yapımı, kendine özgü bir modelin oluşması konusunda çalışmaların başlamasına öncülük etmektedir. Bu tür ürünlerden biri olan ev ortamlarında çeşitli alan ve yapılarda kullanılan havlu kenarı örnekleri, işlenen işlemeler ile kültürel canlılığın gelişmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır.

Kendi içinde birbirinden değişik türlere ayrılan havlu kenarı örnekleri, sanatsal ürünler içerisinde kadınların farklı bir içerik ile temas ettirdiği ürünlerden küçük bir parçadır. Gündelik yaşamda yerini alan ve süreklilik gösteren birçok araç ve gereç, nesne ve ögeler sanatın getirdiği yaratım gücünden de faydalanmaktadır. Getirilen üretim koşulları ile oluşturulan yeni ürünlerin değişimi yansıtması, üzerinde işlenen desen ve motiflerin zamana uygun hale getirilmesi ile yenilik kazanmaktadır.

İğne Oyası İle Şekil Kazanan Motifler

Ülkemiz tarihi kaynakları açısından en eski ve köklü uygarlıkların izlerini taşımaktadır. Dünya devletleri üzerinde önemli yaptırım gücüne sahip birbirinden çeşitli ülkelere nazaran daha çok kendi içinde belirli alanları taşıyan bir ülke olarak, el sanatları alanında birbirinden farklı yeniliklere imza atarak ilerleme kaydetmektedir. Geçmiş dönem içinde kadınların ellerinde var olan ve şekil bulan zarifi işlemelerin gelişerek şimdiki zaman dilimine taşınması ile ek maddi kazanç yolları da oluşmaya başlamıştır.

Sanatı yansıtan ve işlenerek görsellik kazanan havlu kenarı örnekleri, küçük unsurların birleşmesi sonucu en belirgin şekilde oyaların motiflerini taşıyarak kullanılan günlük yaşam ürünlerinden biri olması, bu tür ürünlerin öneminin artmasını sağlamaktadır. Zamanla değişen modeller içinde iğne oyaları ile canlılık kazanan ürünlerin sayısında artış devam etmektedir.

Havlu Kenarlarına Canlılık Kazandıran İşlemeler

İğne oyaları, belirli başlı kalıplar çerçevesinde büyüklerimiz tarafından yaratılarak oluşturulan, uzun ömürlü ürünler içerisinde yerini almaktadır. Elde edinilen bilgiler ve kazanılan tecrübeler ile simgesel motifler yaşamda sıklıkla kullanılan ürünler üzerinde de yerini almaya başlamıştır. Bu ürünlerden havlu kenarı örnekleri yöresel farklılıkları gösteren unsurları da üzerinde barındırmaktadır.

Hayatın içinde kaybolan ve seri olarak üretilen aynı modellerde ürünlerin yanı sıra el işçiliğinde yapılan ürünlerde yapılan işçilik ögeleri büyük farkların yansıtılmasını sağlayarak, el sanatları alanlarının yenilenmesini sağlamaktadır. Dünya üzerinde yaşanan artış, beraberinde getirdiği ihtiyaçlar ile bu tür sanatsal faaliyetlere duyulan ilgi ile şekil bularak ilerlemektedir.

Simgesel Gözde Motiflerin Yaşamda Yerini Alması

Gelenek, bir devletin üzerinde yaşayan toplumlar tarafından zaman içinde belirlenen kurallar çerçevesinde şekil bulan adetlerden meydana gelen bir kültürün oluşmasını sağlamaktadır. Bu kültür adı altında üretilen ürünler, el sanatları alanında uzun zaman içerisinde var olmayı başarmaktadır. Bir çok adetin devam etmesi için üretilen ürünler ve çıkarılan motifler ile zenginleşen havlu kenarı örnekleri, iğne oyaları, dantel örnekleri, boncuklu oyalar vs… gibi işçiliğin en büyük göstergesi olan ürünlerin aktarılarak yaşama adapte olması son derece önemli bir yerin oluşmasını sağlamaktadır.

Büyüklerimizden edindiğimiz bilgiler ve kazandığımız deneyimler ile farklılık kazanarak bugünkü halini almayı başaran sanat ürünleri, adetlerin gerçek yaşamda yerini bulması ile sürekli bir gelişme içerisinde her zaman içinde var olmayı başaracak ürünleri oluşturacaktır….

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Günlük Yaşamda Havlu Kenarı Örnekleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yeni Kimlik Randevu !

Yeni Kimlik Randevu ! 15 Mart 2016

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Google Chrome easy tab kaldırma Google’ın 202 Yılbaşı doodle’ı şaşırttı Popüler uygulama cuma günü kapanıyor Dağ Nanesi Çayının Faydası Etiketi Apple saniyede kaç ürün satıyor? FIFA 21 ne zaman çıkacak? EA’dan sürpriz demo kararı

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır