HP BIOS Bilgileri

Ana Sayfa » Bilgisayar » Destek » HP BIOS Bilgileri
HP BIOS Bilgileri

HP BIOS Kurulumu Bilgileri ve Menü Seçenekler

Bu belgede BIOS’un ne olduğu, BIOS’a nasıl erişilebileceği ve BIOS’un nasıl kullanılabileceği konusunda bilgiler bulunmaktadır.

Bu belgede bazı varsayılan BIOS ayarları anlatılmamıştır çünkü bilgisayar modelleri arasında kısa bir belgede anlatılamayacak kadar çok farklılık vardır. Daha sonra yararı olabileceğinden BIOS ayarlarının kaydedilmesi önerilir. Varsayılan ayarlar kolaylıkla yeniden yüklenebilir.

BIOS’u Güncelleme

BIOS’un güncellenmesi konusunda daha ayrıntılı bilgi için bkz. HP Dizüstü Bilgisayarları – BIOS’u veya ROM’u güncelleme

BIOS Kurulum yazılımı nedir?

Temel Giriş/Çıkış Sistemi (BIOS), sisteminizde bulunan tüm giriş ve çıkış cihazları (disk sürücüleri, ekran, klavye, fare ve yazıcı gibi) arasındaki iletişimi kontrol eden bir programdır. BIOS, tipik olarak bilgisayarın ana kartına yerleştirilmiş yalnızca okunabilen bir bellek yongasıdır (ROM).
Bilgisayardaki sistem BIOS’unda kullanıcının bilgisayarın belirli özelliklerini kontrol etmesini sağlayan yerleşik bir kurulum yazılım vardır. BIOS’ta kayıtlı olan yapılandırma bilgileri, yüklü olan çevre birimlerinin türü, bilgisayarın başlangıç işlemleri ile sistem ve yayılmış bellek miktarını kapsar. Sistem kapatıldığında, ana karttaki pil BIOS Kurulum bilgilerinin korunmasını sağlar.
ÖNLEM:BIOS Kurulum yazılımının kaydettiği bilgiler önemlidir. İsteğe bağlı olarak değiştirilmemelidir. BIOS Kurulum yazılımında değişiklik yaparken dikkatli olunmalıdır. Bir hata, bilgisayarın beklenen şekilde çalışmamasına neden olabilir.

BIOS özellikleri dizüstü bilgisayar modelleri arasında farklılık gösterir

HP dizüstü bilgisayarlarda kullanılan BIOS, her model dizisi için özelleştirilmiştir. Bunun nedeni, her model dizisinin uygun bir BIOS özellik grubu gerektiren benzersiz bir donanım yapılandırması olmasıdır. BIOS özellikleri, bir dizüstü bilgisayarın donanımına doğrudan birebir uygundur. Bazı durumlarda, bir model dizisi revizyondan geçtiğinde veya donanım bileşenleri güncellendiğinde, revizyondan geçirilmiş model dizisi daha eski sürümünde mevcut olmayan özellikli BIOS’un farklı bir sürümünü kullanabilir.
Örneğin, HP ProBook 6555b modelinin yerleşik bir parmak izi okuyucu özelliği bulunurken, HP Pavilion dm1z modelinde yoktur. Dolayısıyla, HP ProBook 6555b BIOS’unun parmak izi donanımı ayarları bulunurken, HP Pavilion dm1z BIOS’unda yoktur. Aynı şekilde HP Pavilion dm1z modelinin gelişmiş ses hoparlörü bulunduğu için BIOS’unun HP ProBook 6555b modelinden farklı sesle ilgili ayarları vardır.
BIOS özellikleri dizüstü bilgisayar modelleri arasında farklılık gösterse de BIOS’un temel işlevselliği aynıdır ve belirtilenler geçerli değilse, bu belgede açıklanan prosedürler tüm HP dizüstü bilgisayarlar için kavramsal olarak geçerlidir.
BIOS’ta gezinti
Aşağıdaki tabloda, BIOS’ta nasıl gezinti yapılabileceği anlatılmaktadır:

Klavye tuşu İşlev tanımı
F1 veya F10 Kırmızı Compaq logosundan veya mavi HP logosundan kuruluma gir
F1 Kurulum Yardımı
Esc Kurulumdan Çıkış
Yukarı veya Aşağı ok tuşu Bir öğe seçer (imleci yukarı veya aşağı hareket ettirir)
Sol veya Sağ ok tuşu Farklı bir menü ekranı seçer (imleci sola ya da sağa hareket ettirir)
+ veya Seçilen öğenin değerlerini değiştirir
Enter Alt menüyü seç
F5 Kurulum varsayılan değerlerini yükle
F10 Değişiklikleri kaydet ve Çık
NOT:HP dizüstü bilgisayarların çoğunda, Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi (UEFI) bulunur. Dizüstü bilgisayarınızda UEFI varsa, dizüstü bilgisayarınızın BIOS’unu başlatan tuş vuruşu bu bölümde açıklanandan farklı olabilir. BIOS’un nasıl başlatılacağına ilişkin bilgi almak için dizüstü bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere başvurun.

BIOS Kurulum menüsüne erişim

CPU’nun türü, BIOS ve dizüstü bilgisayarın üretildiği tarihe bağlı olarak, BIOS kurulum menüsüne erişmenin en az üç farklı yolu bulunmaktadır. Pek çok modelde, bilgisayarı açmak için güç düğmesine bastığınızda, BIOS’a, Windows’a veya tanılama işlevlerine girmek için basmanız gereken tuşu belirlemenizi isteyen bir uyarı görüntülenir. Daha yeni bilgisayarlarda, söz konusu tuş, F10 veya Esctuşudur. Ancak çok eski bilgisayarlarda, Kurulum işlevine girebilmeniz için Delete tuşuna basmanız istenebilir. İlgili tuşa doğru zamanda basmamanız ve bilgisayarın önyükleme işlemine devam etmesi durumunda, bilgisayarı kapatıp önyükleme işlemini yeniden denemeniz gerekebilir.
 • UEFI Öncesi, 2008 öncesi pek çok model için.
  Bilgisayar kapalıyken, açmak için güç düğmesine basın ve sürekli F10 tuşuna basın. Normalde, Compaq veya HP açılış ekranında, BIOS menüsünün görüntülenmesinden hemen önce, BIOS’a girmek için F10 tuşuna basın mesajı çıkar.
 • UEFI Etkin, 2008’den 2011’in ortalarına kadar pek çok model için.
  Bilgisayarda UEFI BIOS öncesi ortamı varsa, Compaq veya HP açılış ekranı görüntülendiğinde, Başlangıç Menüsüne girebilmeniz için Escape tuşuna basmanız istenir. Ardından, BIOS kurulum menüsüne girebilmeniz için F10 tuşuna basmanız istenir.
  CPU’ların ve BIOS yapılandırmalarının farklı türlerinin bulunmasından dolayı, gücü açtıktan sonra UEFI Başlangıç Menüsüne gitmeden, F10 tuşuna basarak BIOS’a girmeniz mümkündür.
 • Açılış ekranı içermeyen Kısaltılmış Başlangıç, 2011 ortaları veya sonrası pek çok model için.
  Bilgisayarların daha hızlı başlamalarını sağlamak için, bazı modellerin başlangıç işleminde, Compaq veya HP açılış ekranı görüntülenmemektedir. Böyle bir durumda, güç düğmesine bastıktan sonra, Başlangıç Menüsüne girmek için, sürekli olarak Esc tuşuna basın ve BIOS Kurulum menüsüne girmek üzere F10 tuşuna basmanızı isteyen uyarıyı izleyin.

BIOS’un varsayılan ayarlarının yeniden yüklenmesi

Fabrikada yüklenmiş BIOS Kurulum ayarlarını yeniden yüklemek için gereken adımlar:
 1. BIOS Kurulum yazılımında, Çıkış sekmesini seçin.
 2. Varsayılan Kurulum Ayarlarını Yükle öğesini seçin.
 3. Değişiklikleri Kaydet ve Çık (F5 ve Enter tuşuna basıldığında da Varsayılan Kurulum Ayarları yüklenir).
 4. Esc tuşuna bastıktan sonra Kurulum’dan çıkmak için Enter tuşuna basın.
Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

HP BIOS Bilgileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

AdwCleaner Download

AdwCleaner Download 11 Kasım 2015

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Arkham Origins Türkçe Yama indir iOS 8 Destekli Cihazlar Faydalı olmasına karşılık saklı kalmış 5 mobil uygulama ! Alessandro Volta Android Nougat NFS 2016 Sistem Gereksinimleri

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır