Kayak Malzemeleri Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ana Sayfa » Genel » Kayak Malzemeleri Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kayak Malzemeleri Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayak Malzemeleri Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış mevsimi yaklaştıkça kayak merkezleri açılışa, kayak ve snowboard tutkunları da kış tatillerine hazırlanmaya başlıyor. Kayak malzemeleri için doğru seçim yapmak ve doğru kullanmak demek, güvenliğin üst seviyede tutulmasını sağladığı için bu konu üzerinde çok duruluyor. Kış mevsiminin soğuğunu unutturup en keyifli hale getiren aktivitelerden birisi olan kayak malzemeleri seçiminde dikkatli davranmak, bu sporu sorunsuz ve en güvenli şekilde yapmayı sağlıyor.

Kayak sporu her yaş aralığında yapılabilen, başlangıçtan profesyonele kadar farklı seviyelere uygunluk sağlayan bir spor çeşidi olduğundan kayak malzemeleri de buna göre çeşitleniyor. Kayak ve snowboard için önemli olan malzemelerin nasıl seçileceğini, nasıl kullanılacağını, bakım zamanını, yenilenme zamanını bilmek gibi başlıca dört gruba ayrılıyor. Bu soruların cevabını öğrendiğinizde zaten kayak malzemelerini kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayacaksınız.

Kayak malzemelerini kullanırken, doğru seçim yapmış olmanız yapılan faaliyetin güvenli ve konforlu olmasını sağlıyor. Kayak malzemesi seçerken yaş, cinsiyet, seviye, zemin, kayak stili ve vücut tipi gibi durumların göz önünde bulundurulması gerekiyor. O nedenle kayak malzemesi seçimi yaparken, özellikle ilk defa ve yeni başlamışsanız profesyonel destek almak gerekiyor. Kayak merkezlerine gittiğinizde zaten kiralama yaparsanız size gerekli bilgi ve tanıtımı yapıyorlar. Ancak eğer bu sporu kendi malzemelerinizle yapmak isterseniz profesyonel destek alırken, bu malzemeler için kalitesini kanıtlamış markaların ürünlerini tercih etmeyi de unutmamak gerekiyor. Malzeme seçimi ardından kullanım talimatlarını dikkatlice dinleyip uygulamak da çok önemli. Yanlış kullanılan kayak malzemelerinin ömrü kısalacağı gibi, sağladığı güvenlik oranı da düşebilir.

Kayak malzemeleri fiyatı biraz pahalı gibi gözükse de doğru kullanıldığında ve düzenli bakım uygulandığında yıllar boyu sıkıntı çekmeden kullanılacak ürünlerdir. Bu nedenle burada devreye kayak malzemelerinin kullanım sıklığına göre bakım yaptırmak giriyor. Kayak sporu kar üstünde yapılsa da bu tabakanın altında taş parçaları, çakıllar, toprak gibi farklı zeminler bulunuyor. Kayak yapılan pistlerde kar tabakası inceldikçe kayaklar bu diğer zeminle karşılaşıyor ve bu durumda çizilme ve yıpranma gibi durumlar oluşabiliyor. Çizik ve ezilmelerin kayağın performansını düşürmemesi için doğru zamanda bakım yapmak şart.

Kayak malzemeleri bakımı, malzeme satışı yapan yerlerden yapılıyor. Dilerseniz bakım için gerekli malzemeleri alarak kendiniz de yapabilirsiniz. Kar üzerinde ve oldukça yüksek yerlerde yapıldığından kayak yaparken üşütmemek için kayak kıyafetleri seçimi de önem teşkil ediyor. Alt ve üst termal içlikler, kayak montu, pantolonu ve botu, kayak kaskı olmadan kayak sporu yapmak pek sağlıklı olmayabilir.

Kayak botları mutlaka zemine uygunluk sağlayan, kayakla tam uyumlu, kişinin ayağını saracak şekilde seçilmelidir. Mont, pantolon, içlik gibi kıyafetler mümkün olduğunca hava aldıran kumaşlardan tercih edilmelidir. Kayak yaparken güvenliği üst düzeye taşıyacak ekipmanlardan olan gözlük, kask ve eldivenler de sadece kayak sporuna uygun olan ürünler arasından tercih edilmelidir. Halihazırda oldukça kalın ve kaliteli bulduğunuz günlük kullanım eldiveni veya gözlüğü, kayak pistlerinde yeterince koruma sağlayamayabiliyor. Tıpkı kayak botunun ayağı iyice sarması gibi, kayak kaskı ve gözlüğünün de bazı şartları sağlaması gerekiyor. Kayak kaskını kullanırken başı iyice sardığından emin olmak ve havalandırma, ısı yalıtımı gibi koşulların varlığından emin olmak gerekiyor. Çoğu kaskta başın üşümesi veya terlemesi halinde havalandırma mekanizmasını ayarlanabiliyor. Aynı şekilde kayak gözlüğünü kullanırken de yüzü iyice sardığından emin olmak ve kaliteli, kırılmaz, UV korumalı materyalden üretileni seçmek önemli.

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kayak Malzemeleri Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mobil numara taşıma sayısı 128 milyonu geçti Pro Evolution Soccer 2015 [PS3] İndir Metal Gear Solid V Ground Zeroes Çalışmayı Durdurdu Hatası Canavarlar Almanya’da! Final Fantasy IX – PC ve Mobil Sürümü Gеrеkli Olan CSS Kоdlаrı

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır