Windows 7 – 8.1 Sürümüne Yükseltme

Ana Sayfa » Genel » Windows 7 – 8.1 Sürümüne Yükseltme
Windows 7 – 8.1 Sürümüne Yükseltme

Windows 7 işletim sisteminden Windows 8.1 sürümüne yükseltme

Windows 8.1 size Windows Mağazası’nı, Başlangıç ekranını ve Microsoft hesabını sunuyor, ancak aynı zamanda kişiselleştirme, arama, Mağaza uygulamaları ve bulut bağlantısında ve Windows’tan beklediğiniz güvenlik ve güvenilirlik özelliklerinde geliştirmeler sağlıyor.

1. Bilgisayarınızı kontrol edin

Windows 8.1 Yükseltme Yardımcısı, bilgisayarınızın Windows 8.1 çalıştırıp çalıştıramayacağını bildirir ve bir uyumluluk raporuyla Windows satın almanız, indirmeniz ve yüklemeniz için uygulayabileceğiniz isteğe bağlı adımları gösterir. Dilerseniz sistem gereksinimlerine göz atabilirsiniz ama bunu yapmanıza gerek yoktur. Bütün bunları Yükseltme Yardımcısı sizin için yapacaktır. Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırmak için yükseltmeyi satın almanız gerekmez.

Çevrimiçi yükseltmek istemiyorsanız yetkili bir satıcıdan DVD üzerinde Windows 8.1 satın alabilirsiniz. Mevcut fiyatları Karşılaştırın ve Windows 8.1 ile ilgili kararınızı verin web sayfasından ya da Yükseltme Yardımcısı’ndan görebilirsiniz.. Windows 8.1 yükseltme DVD’leri her ülkede veya bölgede yoktur. DVD satın almaya karar verirseniz bilgisayarınızda Windows 8.1 sürümünün çalıştığından emin olabilmeniz için yüklemeden önce Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırmanızı yine de öneririz.

Yükseltme Yardımcısı’nı indirme ve çalıştırma

Yükseltme Yardımcısı'nda Uyumlu cihazlara bakalım ekranı
Yükseltme Yardımcısı’nda Uyumlu cihazlara bakalım ekranı

Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırmadan önce Windows 8.1 ortamında çalışıp çalışmayacaklarını görmek için yazıcı ve monitör gibi çevre birimi cihazlarınızı prize taktığınızdan ve bağladığınızdan emin olun. Dizüstü bilgisayar veya tablet kullanıyorsanız bunu da prize takmak iyi bir fikirdir.

Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırmak için

 1. Yükseltme Yardımcısı’nı indirmek için tıklayın.

  İnternet bağlantınıza bağlı olarak yüklenmesi birkaç dakika sürebilir.

 2. Tarayıcınız sorduğunda, Yükseltme Yardımcısı program dosyasını açın, kaydedin veya çalıştırın. Her seçenek işe yarayacaktır ancak Kaydet‘i seçerseniz, bilgisayarınızda dosyayı aramanız ve çalıştırmak için dosyaya çift tıklamanız gerekebilir.

 3. Ekrandaki adımları izleyin. Yükseltme Yardımcısı, sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için bilgisayarınızı tarar. Program ve cihazlarınızın Windows 8.1 ile uyumlu olup olmadığını da denetler.

Notlar

 • Bilgilerinizi nasıl kullandığımız hakkında daha fazla bilgi için Windows 8.1 Yükseltme Yardımcısı ve Kurulumu gizlilik bildirimi belgesini okuyun.

 • Windows 8.1 yükseltmesini İnternet üzerinden satın almak için önce Yükseltme Yardımcısı’nı çalıştırmanız gerekir.

 • Sürücünüzü yeniden biçimlendirmek istiyorsanız (temiz yükleme olarak da bilinir) bunu Windows Kurulumu içinden DVD veya USB flash sürücü gibi bir yükleme medyasını kullanarak yapmanız gerekir. Daha fazla bilgi için bkz. Temiz Windows yüklemesi gerçekleştirme.

Uyumluluk raporunu gözden geçirin

Yükseltme Yardımcısı'nda İşte bulduklarımız ekranı
Yükseltme Yardımcısı’nda İşte bulduklarımız ekranı

Windows 8.1 Yükseltme Yardımcısı tamamlandığında, bilgisayarınızda Windows 8.1 çalışıp çalışmayacağını öğrenirsiniz. Ayrıca, geçerli program ve cihazlarınızdan hangilerinin çalışacağını, hangilerinin çalışmayabileceğini ve yükselttikten sonra çalışmaları için neler yapabileceğinizi listeleyen ücretsiz bir uyumluluk raporu alırsınız. Bu bilgilerle ilgili herhangi bir şey yapmanıza gerek yoktur: Durdurulmasını istediğimiz şifreleme yazılımları olursa bunu size daha sonra söyleriz.

Daha önce Windows 7 ile çalışan bir ürününüz varsa, bu ürün büyük olasılıkla Windows 8.1 ile de çalışacaktır. Ancak bilgisayarınızda hakkında bilgi sahibi olmadığımız programlar veya cihazlar olabilir.

Uyumluluk bilgilerine şöyle ulaşabiliriz:

 • Bağımsız yazılım ve donanım satıcıları bazı program ve cihazları Windows 8.1 için sınayıp resmi olarak onaylar.

 • Üreticinin raporlarındaki bazı uyumluluk bilgilerini kullanabiliriz. Bu bilgiler Microsoft tarafından sınanıp onaylanmamıştır.

 • Microsoft piyasadaki en popüler program ve cihazları sınar ve bu sınamaya göre uyumluluk bilgisi sunar. Windows 8.1üzerinde sınanmayan bazı ürünlerin uyumluluk durumunu Windows 8 üzerinde çalışıp çalışmamasına dayandırabiliriz.

Belirli bir uygulama veya aygıt ile ilgili daha dazla uyumluluk bilgisi almak için (topluluk forumlarından alınan bilgiler dahil)Windows Uyumluluk Merkezi‘ne bakın veya uygulamanın ya da aygıtın ürecisiyle iletişim kurun.

2. Nelerin saklanacağını seçin

Yükseltme Yardımcısı'nda Saklamak istediklerinizi seçin ekranı
Yükseltme Yardımcısı’nda Saklamak istediklerinizi seçin ekranı

Uyumluluk raporunu aldıktan sonra, bilgisayarınızda neyin kalmasını istediğinize karar verirsiniz. Yükselttiğiniz zaman program ve ayarları koruyamayacaksınız. Orijinal program yükleme disklerini veya programları çevrimiçi satın aldıysanız satın alma onay e-postalarını bulduğunuzdan emin olun. Windows 8.1 sürümüne yükselttikten sonra programlarınızı yeniden yüklemek için bunlara ihtiyacınız olacak; Microsoft Office, Apache OpenOffice ve Adobe gibi programlar da buna dahildir. Bu sırada dosyalarınızın yedeğini almak da iyi bir fikirdir.

 • Yalnızca dosyalarınızı (belgeler, fotoğraflar, müzik, filmler ve diğer dosyalar) tutmak istiyorsanız Yalnızca kişisel dosyalar‘ı seçin.

 • Dosyalarınızın hiçbirini kaydetmek istemiyorsanız Yok‘u seçin. Bu seçimi yapmadan önce dosyalarınızı bir dış sürücüye yedeklemenizi öneririz.

Not

 • Windows 8.1 sürümüne yükselttiğinizde hiçbir şeyi saklamamayı seçerseniz kişisel dosyalarınız otomatik olarak sizinle taşınmaz, ancak yükselttikten sonra da onları geri yükleyebilirsiniz. Dosyalarınız, yükseltme işleminden sonra bulabileceğiniz Windows.old klasörüne kaydedilir. Daha fazla bilgi için bkz. Windows.old klasöründeki dosyaları alma.

 • 3. Windows 8.1 satın alın

Yükseltme Yardımcısı bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini karşıladığını ve Windows 8.1 çalıştırabileceğini söylerse, hangi sürümü alacağınızın yanı sıra ekrandaki adımları izleyerek satın alma, indirme ve yükleme konusunda da öneriler sunar. Mevcut fiyatları Yükseltme Yardımcısı’nda görebilir veya Karşılaştırın ve Windows 8.1 ile ilgili kararınızı verin sayfasına gidebilirsiniz.

Windows Media Center, Windows 8.1 ile birlikte gelmez. Edinmek için Windows 8.1 Pro sürümüne yükseltmeniz ve ardındanWindows 8.1Media Center Paketi’ni almanız gerekir. Daha fazla bilgi için Windows Web sitesinde Özellik ekle Web sayfasına bakın.

Çevrimiçi yükseltmek istemiyorsanız ülkenizde veya bölgenizde varsa Windows 8.1 ürününü DVD üzerinde yetkili satıcıdan satın alabilirsiniz.

Siparişinizi gözden geçirin

Yükseltme Yardımcısı’nda Siparişinizi gözden geçirin sayfasına gittiğinizde, bulunduğunuz ülke veya bölgede mevcutsa yedekWindows 8.1 DVD’sini satın alma seçeneğiniz olacaktır. Daha sonra yeniden yüklemeniz gerekiyorsa ödemenize işlem yapıldıktan sonra e-posta makbuzunda alacağınız bağlantıyı kullanabilirsiniz. E-postayı kaybetmekten endişeleniyorsanız yedek DVD siparişi verebilirsiniz. Siparişinize DVD eklemek istiyorsanız kutuyu işaretleyin.

Satın alma bilgilerini ve sipariş kodlarını girin

Sonraki birkaç adımda, adınız ve kredi kartı numaranız gibi genel satın alma bilgilerinin tümünü gireceksiniz.

Bir teklif kodunuz varsa promosyon fiyatını almak için bu kodu girdiğinizden emin olun. Satın al ekranına geldiğinizde tam fiyat gösterilir. Ancak sipariş onay sayfasında promosyon kodunuzu girme imkanınız olacağından, Uygula‘ya tıkladığınızda fiyat, teklif edilen promosyon fiyatını yansıtacak şekilde değişir.

Makbuzunuzu ve ürün anahtarınızı alın

Siparişiniz işleme alındıktan sonra, ürün anahtarını içeren bir e-posta alıntısı alacaksınız. Yükseltme işlemine hemen devam ederseniz, ürün anahtarı sizin için otomatik olarak girilecektir, ancak tahsilat e-postasını ve ürün anahtarını güvenli bir yerde tuttuğunuzdan emin olun.

4. Yükseltme işlemini başlatın

Yüksek hızlı bir İnternet bağlantısı (1.5 Mb/sn – 10 Mb/sn) ile indirme genellikle 30 dakika ile 3 saat arasında sürer. İndirme süresi İnternet bağlantınıza, bilgisayarınıza ve diğer etmenlere bağlı olup yukarıdaki tahminleri aşabilir.

Windows 8.1 İndirme

İleri‘ye tıkladığınızda yükseltme bilgisayarınıza indirilmeye başlanacak. İstediğiniz zaman indirme işlemini duraklatabilirsiniz veya durdurmanız ve daha sonra tekrar başlatmanız gerekiyorsa, masaüstünüzde beliren Windows İndir simgesini (e-posta makbuzunda aldığınız bağlantı veya Yükseltme Yardımcısı ile indirmek yerine) kullanın. Bu sayede, tamamen yeniden başlatmak yerine kaldığınız yerden indirme işlemini kurtarabilirsiniz.

İndirme yarıda kesildiyse veya gerçekleşmiyorsa ya da Duraklat düğmesi görünmüyorsa bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Yeniden başlattıktan sonra masaüstünüzde bulunan Windows İndir simgesine tıklayarak indirmeyi yeniden başlatın.

Not

 • “We can’t connect right now” (Şu an bağlanamıyoruz) yazan bir hata iletisi alırsanız ve İnternet bağlantınız olduğunu doğruladıysanız, Windows 8.1 ürününü başka bir ağdan (örneğin, taşınabilir bir bilgisayarınız varsa bir arkadaşınızın evinden) indirmeyi deneyebilirsiniz. Bu işe yaramazsa destek birimiyle iletişim kurun.

Windows 8.1 yükle

Yükseltme Yardımcısı'nda Windows 8.1 yükleyin ekranı
Yükseltme Yardımcısı’nda Windows 8.1 yükleyin ekranı

Bilgisayarınıza Windows 8.1 indirildikten sonra, ne zaman ve nasıl yüklemek istediğinizle ilgili birkaç seçeneğiniz vardır.

 • Şimdi yükle. Çoğu kişiye en sorunsuz yükseltme için Şimdi yükle‘yi seçmesini öneririz.

 • Ortam oluşturarak yükle Bu, USB flash sürücü veya boş DVD gerektiren gelişmiş bir yükleme seçeneğidir. Bunu yalnızca sanal ortama yüklemesi gerekenlere ya da çift önyükleme yapılandırması şeklinde yükleyeceklere öneririz. Windows 8.1işletim sistemini ayrı bir bilgisayara yüklemeye çalışmanızı önermeyiz.

  Yükseltme Yardımcısı'nda Kullanılacak medyayı seçin ekranı
  Yükseltme Yardımcısı’nda Kullanılacak medyayı seçin ekranı

  Medya kullanarak yüklemeye karar verirseniz Windows 8.1 ürününü zaten Windows çalıştıran bir bilgisayara yükledikten sonra temiz yükleme gerçekleştirmeniz gerekir. Yönergeler için önce Bir bölüme yüklemek üzere oluşturduğunuz medyadan önyükleyin, sonra Temiz Windows yüklemesi gerçekleştirme sayfalarına bakın. Bu yönergeleri izlemezseniz daha sonra bilgisayarınızı etkinleştiremezsiniz.

 • Daha sonra masaüstünden yükle. Daha sonra masaüstünden yükle‘yi seçerseniz Windows 8.1 ürününü sizin için uygun olduğunda yükleyebilmeniz için masaüstünüzde bir kısayol oluşturulur.

İster şimdi yükleyin ister daha sonra yüklemek üzere bekleyin, Windows Kurulumu bilgisayarınızı hazırlar ve gerçek yüklemeyi başlatmadan önce yapmanız gereken son şeyleri denetler. Listedeki her bir öğeye, sırasına göre dikkat edin. Her bir öğeyi tamamladığınızda, liste otomatik olarak yenilenecektir.

İşlemi tamamladığınızda yükseltmeyi yüklemeye hazır olacaksınız. Kararınıza dair bir özet göreceksiniz. Bir şeyi değiştirmeniz gerekirse Geri‘ye tıklayın, ancak hazır olduğunuzda Yükle‘ye tıklayın.

Windows 8.1 yüklenirken bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlatılır. Windows 8.1 yüklendikten sonra önce ayarları seçmeniz istenir.

5. Ayarlarınızı seçin

Windows 8.1 yüklendikten sonra önce bilgisayarınızın ayarlarını seçmeniz istenir.

Kişiselleştir

Kurulum sırasındaki Kişiselleştir ekranı
Kurulum sırasındaki Kişiselleştir ekranı

Beğendiğiniz bir rengi seçin; bunu her zaman Başlangıç ekranından daha sonra değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için Başlangıç ekranından ekranın sol alt köşesine gidin, farenizi en köşeye götürün, Ayarlar‘a ve ardından Kişiselleştir‘e tıklayın..

Hızlı ayarları kullanma

Kurulum sırasındaki Ayarlar ekranı
Kurulum sırasındaki Ayarlar ekranı

Hızlı ayarlar denilen önerilen ayarların bir listesini görürsünüz. Bu ayarları kabul edip devam etmek için Hızlı ayarları kullan‘a tıklayın. Kurulumu tamamladıktan sonra bu ayarlardan istediğinizi daha sonra değiştirebilirsiniz. Bu ayarlardan bazılarını şimdi değiştirmek istiyorsanız Özelleştir‘e tıklayın.

Daha fazla bilgi için Hızlı ayarlar hakkında daha fazla bilgi edinin‘e tıklayın. Bu ayarların gizliliğinizi nasıl etkilediğini öğrenmek için Gizlilik bildirimi‘ne tıklayın.

Oturum açma

Kurulum sırasında Microsoft hesabı oturum açma ekranı
Kurulum sırasında Microsoft hesabı oturum açma ekranı

Ardından, oturum açmanız istenir. Yerel bir oturum açma sayfası görürseniz önce yerel hesabınızla oturum açmanız gerekir, sonra Microsoft hesabı ayarlamanızı isteriz.

Tümünü gizle

Zaten bir Microsoft hesabınız varsa

 1. Microsoft hesabınızın e-posta adresini ve parolasını girin.

  Birden fazla Microsoft hesabınız varsa birisini seçmelisiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Microsoft hesabım için hangi e-posta adresini kullanmalıyım?

 2. Alternatif e-posta adresine veya bu hesap için ayarladığınız telefon numarasına bir güvenlik kodu göndeririz ve hesap sahibinin siz olduğunu doğrulamak için bu kodu girmeniz gerekir. Bu, hassas bilgilere eriştiğiniz zaman hesabınızı ve cihazlarınızı korumamıza yardımcı olur. Hesap için ayarlanmış alternatif bir kişi bilginiz henüz yoksa şimdi bunu sağlamanız istenir.

  Windows 8.1 yüklemeden önce Microsoft hesabını kullanarak bilgisayarınızda oturum açtıysanız bu aşamayı görmeyebilirsiniz.

Microsoft hesabı oluşturmak istiyorsanız

 1. Yeni hesap oluştur‘a tıklayın.

 2. Sonra, Microsoft hesabı olarak kullanmak istediğiniz bir e-posta adresi seçmeniz istenir. Bu, kullandığınız herhangi bir e-posta adresi olabilir ve yalnızca Microsoft’tan gelen adreslerle sınırlı değildir. En sık kullandığınız e-posta adresini girin. Zaten her gün kullandığınız e-posta ve kişilerle Posta ve Kişiler uygulamasını sizin yerinize kurmak için bunu kullanırız.

 3. Kullanmak istediğiniz parolayı girin ve adınız, soyadınız, ülke veya bölge bilgileriniz dahil kalan bilgileri doldurun.

 4. Sonra, size e-posta, telefon veya SMS mesajı ile ulaşabileceğimiz alternatif bir e-posta adresi veya telefon numarası sağlamanız istenir. Bunu yapmak, bu hesabı kullanarak hassas bilgilere her eriştiğinizde hesabınızı ve cihazlarınızı korumamıza yardımcı olur. Bu bilgileri girdikten sonra, size güvenlik kodu içeren bir mesaj göndeririz ve hesap sahibinin siz olduğunu doğrulamak için bu kodu girmeniz gerekir.

Yerel hesabı kullanmaya devam etmek istiyorsanız

Windows 8.1, Microsoft hesabıyla kullanılacak biçimde tasarlandığından, denemenizi öneririz. Kısacası, Microsoft hesabı kullanışlı ve yeni birçok Windows özelliğini bir arada tutan yapıştırıcıdır. Birisi olmadığında, Windows Mağazası’ndan yeni uygulamalar alamaz, ayar ve belgelerinizi bilgisayarlarınız arasında otomatik olarak eşitleyemez, fotoğraflarınızı istediğiniz yerden ulaşabilmek için buluta yedekleyemez veya birden çok e-posta ve sosyal ağ hesabındaki kişilerinizin tümünü Kişiler ve Posta uygulamalarında bir arada göremezsiniz.

Ancak bunun yerine bir yerel hesap kullanmak istediğinizden eminseniz, Yeni hesap oluştur‘u seçin ve sonra yeni hesap sayfasında, Mevcut hesabımı kullanmaya devam et‘e tıklayın.

OneDrive bulut depolama

Kurulum sırasında OneDrive ekranı
Kurulum sırasında OneDrive ekranı

Windows 8.1 ürünlü bir bilgisayarı bu ilk kuruşunuzsa yeni OneDrive seçeneklerini görürsünüz.

Bu ekranda İleri‘ye tıklarsanız bilgisayarınız şu varsayılan OneDrive ayarlarını kullanır:

 • Bu bilgisayarla çektiğiniz fotoğraflar, bu bilgisayardaki film rulosu klasörüne kaydedilir ve her fotoğrafın daha küçük bir kopyası OneDrive hesabınızda otomatik olarak yedeklenir.

 • Yeni belge oluşturduğunuzda, OneDrive varsayılan kaydetme konumudur. Ancak her zaman belgeleri tek tek yerel bir konuma veya başka bir sürücüye kaydetmeyi seçebilirsiniz.

 • Windows, bilgisayar ayarlarınızın bir yedek kopyasını OneDrive üzerine kaydeder. Bilgisayarınızın başına bir şey gelecek olur ve onu değiştirmeniz gerekirse ayarlarınız buluta kaydedilir ve onları anında yeni bilgisayara aktarabilirsiniz.

Bu ayarlardan istediğinizi daha sonra daha sonra bilgisayar ayarlarında değiştirebilirsiniz. Bu ayarların tamamını şimdi kapatmak istiyorsanız Bu OneDrive ayarlarını kapat (önerilmez)seçeneğine tıklayın. Daha fazla bilgi için bkz. OneDrive: SSS.

Not

Windows her zaman güncelleştirilmekte olduğundan, Windows 8.1 piyasaya sürüldükten sonra kritik güncelleştirmeler çıkmış olması mümkündür. İlk kez Windows 8.1 kurmayı bitirdiğinizde, Windows bu kritik güncelleştirmeleri kontrol eder ve bulursa otomatik olarak indirir. Bu güncelleştirmelerin indirilip yüklenmesi, gereken güncelleştirmelere bağlı olarak birkaç dakika ila bir saat arasında sürebilir. Güncelleştirmeleri tamamlamak için bilgisayarınızın da bir veya daha çok kez yeniden başlatılması gerekebilir.

İşleminiz tamamlandı

Kaynak: Microfost
Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Windows 7 – 8.1 Sürümüne Yükseltme - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

iPhone 6S, LG G4 ve Galaxy Note 5 ”GECE” fotoğraf karşılaştırma testi Western Digital WD4001FFSX RED Pro 4TB HDD Dailymotion PlayStation 4’te ! LG Format Atma Sıfırlama Reset Asus ZenWatch Sizlerle ! Google, Pokemon’u Seçti !

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır

Çerkezköy escort bayan Eğirdir escort bayan Bolvadin escort bayan Bodrum escort bayan Akçakale escort bayan Bulancak escort bayan Ayvacık escort bayan Akçaabat escort bayan Akhisar escort bayan Didim escort bayan Dörtyol escort Bitlis mutlu son