WordPress Siteyi Başka Bir Domaine Taşıma

Ana Sayfa » Nasıl yapılır ? » WordPress Siteyi Başka Bir Domaine Taşıma
WordPress Siteyi Başka Bir Domaine Taşıma

WordPress Siteyi Başka Bir Domaine Taşıma

WordPress siteyi farklı bir domaine taşıma işlemi aslında oldukça kolay bir işlemdir. Biraz uzundur fakat kafa karıştıran bir tarafı yoktur. Öncelikle wordpress sitenizi başka bir domaine taşıma sebebiniz aşağıdakilerden herhangi birisi değilse durduk yere domain ismini değiştirmemenizi öneririm. Çünkü eski domain için yaptığınız backlink çalışmaları ve benzeri çalışmalar yeni domain için aktif olmayacaktır.

Site domaini değiştirme nedenleri;
Kullandığınız domain Google Adsense Reklam ağı tarafından yasaklanmış ve sitenizden Adsense ile kazanmak istiyorsanız,

Domain adresiniz çok kötü bir isim taşıyorsa,

Domain adresinize Anti-Seo yapılmış ise,

Siteniz DDOS tarzı domain bazlı saldırılar altında ise domain adresinizi değiştirin derim. Fakat bunlardan herhangi birisi değil, sadece site adresi daha güzel görünsün diyorsanız bence bunu yapmayın. Yine de siz bilirsiniz. Çünkü bu yazımda hiç hit kaybetmeden site taşımayı anlatacağım size.

Hit kaybetmeden başka bir domaine site taşımak:
Hit kaybetmeden diyorum çünkü bu şekilde 2 işlem yaptım ve hiçbir hit kaybı yaşamadım. Ayrıca eski domainin PageRank değerleride yeni domaine aktarıldı.

Öncelikle yapmanız gereken sitenizin kontrol paneline yani CPanel’e girip yedek almaktır.

Cpanel’den aldığınız Home Directory ve MySQL Veritabanları yedeklerini bir klasörün içine atın. Çünkü işin püf noktasına geldik. Burayı dikkatli dinleyin.

Yeni domain’in kontrol paneline (Cpanel) giriş yapın ve Dosya Yöneticisine tıklayın. Dosya yöneticisine girdiğiniz sunucudaki dosyalarınız çıkacak. Bu dosyaların üstündeki menüden Yükle’ye tıklayın.

Karşınıza dosya yükleme bölümü çıkacak. İndirdiğiniz Home Directory (Ana dizin) i, genellikle ismi tarih.siteismi.tar.gz şeklindedir, winrar yardımıyla bir klasöre çıkartın. Bu klasöre çıkarttığınız dosyaların içinde www klasörü var. O klasörü winrar yardımıyla .zip formatında sıkıştırın ve yeni sitenizin kontrol panelinden upload edin.

Upload işlemi bitene kadar veritabanını optimize edelim yeni site için. MySQL veritabanları bölümünden indirdiğiniz veritabanını notepad++ programıyla açın ve CTRL+F kombinasyonunu kullanın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Buradan Bul’un yanındaki Değiştir sekmesine tıklayacağız ve eski site adresini yenisiyle değiştireceğiz.

Bu kısımda yukarıdaki gibi Aranacak bölümüne eski domain adresinizi .uzantısıyla yazıyoruz. Değiştir kısmına da yeni domain adresini .uzantı şeklinde yazıyoruz.
Aranacak: eskisite.com
Değiştir : yenisite.com

Şeklinde yazın ve sağ kısımdan tümünü değiştir’e tıklayın. Bu sayede eski sitenizin veritabanını yeni sitenize aktardığınızda sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra CTRL+S kombinasyonunu kullanarak .sql dosyasını kaydedin ve notepad++’ı kapatın.

Site dosyalarının upload işlemi tamamlandığında tekrar dosya yöneticisine girin ve .zip olarak sıkıştırdığınız dosyayı bulun. Diyelim dosya ismi www.zip. Bu dosyaya sağ tıklayın ve ardından Exract yazısına tıklayın. İçindeki dosyaları çıkartmanız için yer seçmenizi isteyecek. Buraya /public_html yazın ve Exract File(s) e tıklayın. Dosyalarınız başarılı bir şekilde yeni sitenize aktarılmış olacak.

Şimdi sıra yeni sitenizin veritabanını aktarmakta. Yeni sitenizin kontrol paneline girin ve yeni bir veritabanı oluşturun. Bu veritabanı için gerekli kullanıcıyı oluşturduktan sonra PhpMyAdmin’e girin ve oluşturduğunuz veritabanına düzenlediğiniz .sql dosyasını import edin.
Bu işlem başarılı bir şekilde tamamlandığında yeni sitenizin wp-config.php dosyasını düzenlemeye başlayacağız. WordPress’in wp-config.php dosyasında veritabanı ismi eski sitede kullandığınız isim olarak görüntüleneceği için wordpress çalışmayacaktır. Bunun için wp-config.php’de şu satırları yeni veritabanına göre düzenleyin.

/** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define(‘DB_NAME’, ‘yeni veritabanı ismi’);

 

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define(‘DB_USER’, ‘yeni veritabanı kullanıcı adı’);

 

/** MySQL veritabanı parolası */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘yeni veritabanının şifresi’);

wp-config.php’de bu satırları düzenlediğiniz takdirde yeni sitenizde eski sitenizi kullanıyor olacaksınız. Eğer yazılara girmiyorsa yapmanız gereken şey oldukça basit.
siteniz.com/wp-admin adresinden wordpress yönetim paneline girin. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına girin ve kalıcı bağlantıları değiştirip kaydedin. Kalıcı bağlantıları değiştirip kaydettikten sonra eski haline getirebilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra eski sitenizi yeni sitenizde sorunsuzca kullanıyor olacaksınız. Fakat hit kaybetmemek 301 yönlendirmesini yapmanız ve siteyi taşıdığınızdan Google’ı haberdar etmeniz şart.

WordPress sitenizi bu işlemleri uyguladıktan sonra hit kaybı yaşamadan taşımış olacaksınız.

Kaynak: ucinar

Ekleyen :Fatih SarıtaşTüm Yazıları İçin Tıklayınız

WordPress Siteyi Başka Bir Domaine Taşıma - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

e

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Arama Motorlarında Üst Sıralara Çıkmak İçin 25 Tavsiye TÜBİTAK’tan teknoloji ve yenilik programları için destek Drone saldırılarına karşı ‘siber savunma kalkanı’ Turkcell, 142 patent ile Ar-Ge 250 lideri ZHIYUN STABİLİZER SMOOTH-Q2 iTunes Store'a bağlanamıyor

FACEBOOK'TA BİZ

fatihsaritas.com

Fatih Sarıtaş - Tüm Hakları Saklıdır